ghd
04 خرداد 1402 - 09:28

مصائب ترافیک‌ سرسام‌آور در همدان/‌ آیا این معضل به ثبت جهانی هکمتانه لطمه می‌زند؟

ترافیک این روزهای همدان سنگین‌تر و کندتر از هر زمان دیگری است چرا که روزانه حدود چند هزار خودرو در معابر مختلف شهر همدان در حال تردد هستند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از همدان، ترافیک سنگین در معابر و خیابان های شهر همدان  به‌ویژه در ساعت‌های اولیه صبح و عصر که بازگشایی و تعطیلی مدارس و دیگر مراکز آموزشی و همچنین سازمان‌ها، شرکت‌ها و.. اتفاق می‌افتد، بیشتر به چشم می‌آید.

براساس اعلام مدیران و مسئولان مرتبط، شرایط ترافیکی این روزهای همدان چند دلیل عمده دارد که شامل مدارس و مراکز آموزشی، افزایش تعداد وسایل‌نقلیه تک سرنشین، کاهش رغبت عمومی مردم در استفاده از حمل و نقل عمومی و در آخر نیمه تمام ماندن پروژه های کنارگذر می‌شود.

ترافیکی که عمر همدانی‌ها را روزی نیم ساعت می بلعد

هر همدانی روزانه به‌طور میانگین نیم ساعت از وقت خود را در ترافیک شهر تلف می‌کنند به عبارتی انباشتگی خودرو در شهر و معابر همدان باعث شده که امروزه از سوی مسئولان و کارشناسان مختلف، تعداد خودروها چندین برابر ظرفیت معابر شهر همدان تخمین زده شود و این یعنی سرو صدای بیشتر، بوق های بلندتر، تصادفات شدیدتر و سرسام آور تر شدن ترافیک در خیابان ها و معابر شهری همدان که تمام شهروندان را از رانندگان تا عابران به نوعی کلافه کرده است.

مصوبه‌های ترافیکی همدان از اجرا تا اهمال

برای کاهش و کنترل ترافیک شهر همدان برخی محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های ترافیکی اعمال و برنامه‌هایی نظیر شناور شدن ساعت کار اداره‌ها، طرح زوج و فرد شدن تردد خودروها اعلام شد که دست‌کم در برخی از موارد مانند، عدم نصب دوربین های کنترل سرعت و خاموش بودن آن، اصلاحات هندسی نقاط حادثه خیز و  بی توجهی به طرح زوج و فرد از طرف شهروندان شاهد تخلفاتی در این زمینه و نادیده گرفتن مصوبات برای کاهش بار ترافیکی شهر هستیم اکنون این پرسش مطرح می‌شود که در این مدت مصوبات برای کاهش ترافیک در همدان به‌طور کامل اجرایی شده است یا خیر؟

در همین راستا، رییس پلیس راهنمایی و رانندگی استان همدان در گفت و گوی اختصاصی با تسنیم گفت: متاسفانه ترافیک در همدان تبدیل به یک کلاف سردر گم شده که برای باز کردن آن باید موارد زیادی را در نظر گرفت.

غلامعلی همایی با بیان اینکه در شهر همدان ضرورت وسایل نقلیه تند رو چون بی.آر.تی بیش از همیشه احساس می شود، اظهار داشت: استفاده از وسایل نقلیه به خصوص وسایل نقلیه مدرن و تند رو یکی از عواملی است که می تواند به کاهش بار ترافیکی شهر همدان کمک شایانی کند.

شرایط نامناسب همدان در هوشمند سازی زیرساخت های ترافیکی

وی همچنین با انتقاد از نبود چراغ های راهنمای هوشمند در همدان نیز عنوان کرد: متاسفانه در بحث هوشمند سازی زیرساخت ها از جمله چراغ های راهنمایی و رانندگی و تقاطع های غیر هم سطح شهر همدان شرایط خوبی ندارد در حالی که در بسیاری از نقاط کشور با هوشمند سازی تقاطع ها و چراغ های راهنمایی و رانندگی موفق شده اند به راحتی حجم ترافیکی شهر را مدیریت کنند.

رییس پلیس راهنمایی و رانندگی استان همدان ادامه داد: تراکم سازی در شهر همدان از دیگر عوامل ایجاد ترافیک است به نحوی که در شهر به جای ساخت شهرک های ویلایی اقدام به افزایش ساختمان های چند طبقه شده که در برخی موارد این ساختمان ها فاقد پارکینگ بوده و این مساله خود باعث ایجاد بار ترافیکی در معابر مختلف همدان شده است.

همایی تاکید کرد: بر اساس قانون راهنمایی و رانندگی مدیریت ترافیک، کاهش جان باختگان و پیگیری بر عهده راهنمایی و رانندگی است اما مسئولیت اصلی زیر ساختی، ایجاد تقاطع، جدول گذاری و جدا سازی بر عهده شهرداری است که از محل درامدی ماده 23 موظف به انجام آن است.

همایی با اشاره به شماره‌گذاری و تعویض پلاک 158 هزا رو  و 511  دستگاه در سال گذشته گفت: در این سال بیش از 20  هزار خودروی جدید به استان اضافه شده و تعداد 30 هزار انواع گواهینامه نیز صادر شده است که این موضوع نشان دهنده افزایش تردد خودرویی در معابر و خیابان‌های هشر همدان و در نتیجه ایجاد بار ترافیکی بیشتر است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود تجمع مطب های پزشکان و کلینیک های درمانی را در رینگ اول و دوم شهر به خصوص میادین اصلی چون میدان آرامگاه، میدان جهاد، بلوار جهان نما و میدان بعثت را از عوامل مهم در ایجاد ترافیک شهر همدان عنوان کرد و گفت: لازم است مطب های پزشکان و کلینیک های درمانی به دیگر نقاط شهر که بار ترافیکی کمتری دارد منتقل شود که شهرداری در این زمینه باید تسهیل گری کند.

وی عنوان کرد: متاسفانه تمام میدان‌هایی که در همدان وجود دارد فلکه است(میدان پیاده راه دارد که میدان‌های همدان ندارد) و نیز وجود تقاطع‌های مختلف خود به خود باعث ازدحام ترافیک شده که در این راستا نیاز به حذف فلکه‌ها و تقاطع‌ها در کاهش ترافیک احساس می شود.

رییس پلیس راهنمایی و رانندگی استان همدان همچنین در خصوص ترافیک ایجاد شده به علت تعطیلی مدارس نیز عنوان کرد: متاسفانه فرهنگ غلطی در بین شهروندان ایجاد شده که فرزندان خود را باید در مناطق خاصی از شهر به مدرسه بفرستند تا جایی که برخی شهروندان از مناطقی چون دیزج، مریانج و ... فرزندان خود به مدارسی در محلات خاصی از شهر همدان می فرستند که این فضا خود عاملی برای ترافیک است.

اصلاح هندسی میدان پیشاهنگی باترافیکی شهر را بیشتر کرد

همایی در پاسخ به خبرنگار تسنیم درباره چرایی ترافیک شدید میدان پیشاهنگی که به تازگی تبدیل به چهار راه شده است نیز یادآور شد: در جغرافیای شهری زمانی می توان از چهارراه استفاده کرده که سرعت حرکت بالا باشد اما در محوطه پیشاهنگی به دلیل سربالایی که از سمت بلوار ولایت به سمت میدان رسالت وجود دارد امکان سرعت در حرکت نیست و هین موضوع باعث بار ترافیکی بالایی در چهاراه امروزی و میدان سابق پیشاهنگی شده است.

وی با بیان اینکه سامانه‌های کنترل ورود به طرح میادین در شهر همدان راه‌اندازی شده است افزود: به منظور مدیریت ترافیکی شه رهمدان در کنار اجرای طرح زوج و فرد، چهار سامانه طرح ترافیک ویژه ورود به میدان امام(ره) در چهار خیابان اصلی نظیر باباطاهر، شهدا، شریعتی و تختی راه‌اندازی شد.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی همدان با بیان اینکه درصد تراکم خودرویی در کشور 49 و در همدان 94 است بیان کرد: باید فرهنگ‌سازی صورت گیرد که پلیس مسئول ترافیک نیست بلکه مسئولیت مدیریت ترافیک را دارد بر همین اساس 28 دستگاه و  سازمان خصوصا فرمانداری، آموزش و پرورش و شهرداری می‌توانند ما را در کنترل و مدیریت ترافیکی شهر یاری کنند.

وی در پایان خواستار انتقال هسته مرکزی بازار همدان به دیگر مناطق و محلات شهر شد و افزود: بازار و میدان مرکزی شهر از آنجا که در رینگ اول قرار دارند بار ترافیکی بالایی را ایجاد کرده اند که برای حل این مشکل که تبدیل به معضل شده است ضرورت دارد بازار و هسته مرکزی آن به دیگر مناطق شهری منتقل شود.

نسخه پیچیده شده برای پیشاهنگی پاسخگوی نیاز شهر همدان نیست

رییس کمیسیون عمرانی، حمل و نقل و ترافیک شورای شهر همدان نیز در گفت و گو با تسنیم گفت: متاسفانه در برخی نقاط مثل میدان پیشاهنگی و ورودی شهرک مدنی باوجود اینکه مشاور رزومه کاری خوبی از خود ارائه داده است اما نسخه ای را برای شهر پیچیده که پاسخگوی نیاز و شرایط شهر همدان نیست.

مهدی حیدری در خصوص ورودی شهرک مدنی نیز که از نقاط پرترافیک شهر همدان است، اظهار داشت: اگرچه در ورودی شهرک مدنی تعریض هایی انجام شده است اما همچنان اعتراضاتی از ساکنین مجتمع شاهد وجود دارد مبنی بر اینکه کندرو مجتمع از بین رفته و خروجی آن درست در معبر عریض با عبور خودرهای سرعت بالا قرار گرفته که مشکلات بی شماری را ایجاد کرده است.

وی همچنین در خصوص مشکل ترافیکی میدان پیشاهنگی گفت: در این میدان قرار بود تقاطع غیر هم سطح ایجاد شود که به دلیل هزینه بالای 200 تا 300 میلیارد تومانی پروژه شهرداری به دلیل ناتوانی مالی اصلاح هندسی انجام داد و میدان پیشاهنگی با زیر یک میلیارد تومان اعتبار تبدیل به چهارراه شد که متاسفانه نه تنها کمکی به بار ترافیکی منطقه نکرد بلکه ترافیک را تشدید کرد که نیازمند بررسی و تدابیر اصلاحی می باشد.

وی از ضرورت به روز رسانی ناوگان حمل و نقل عمومی شهر سخن گفت و افزود: در شهر همدان بیش از 250 اتوبوس و میدل باس نیاز است که متاسفانه در حال حاضر تنها 100 دستگاه فعال در دسترس شهروندان می باشد.

همدان نیازمند 10 هزار فضای پارک حاشیه ای و عمومی است

رییس کمیسیون عمرانی، حمل و نقل و ترافیک شورای شهر همدان، نبود فضای پارک کافی در معابر شهر همدان را از دیگر عوامل تشدید کننده ترافیک در همدان عنوان کرد و گفت: در شهر همدان به بیش از 10 هزار فضای پارک حاشیه ای یا عمومی نیاز داریم که متاسفانه در حال حاضر تنها 2000 فضای پارک خودرو در اختیار داریم که نیازمند توجه و رسیدگی جدی می باشد.

وی با بیان اینکه افزایش هر روزه خودرو در شبکه معابر شهر همدان مشکل اساسی ترافیک در این شهر محسوب می َود، بیان کرد: متاسفانه تعداد خودروهای پلاک شده در مقایسه با اسقاطی ها بسیار بالا است به طوریکه تاثیر مستقیم بر افزایش استفاده از خودروهای تک سرنشین در بین شهروندان داشته و تردد خودرویی شهر را بالا برده است.

حیدری بهترین راهکار در مدیریت ترافیکی شهر را تکیه بر دانش فنی و تخصصی دانست و افزوذ: باید در کنترل ترافیک به متخصصان این رشته و اسناد بالادستی رجوع شود چرا که بر اساس این اسناد باید طرح ترافیکی شهر همدان منطبق با طرح جامع باشد و آن طور که شهرداری وعده داده است این طرح تا دو سه ماه آینده نهایی می شود که شامل راه حل ها و چگونگی خروج از بحران ترافیک شهر همدان می باشد.

رییس کمیسیون عمرانی، حمل و نقل و ترافیک شورای شهر همدان، تاکید کرد: از جمله راهکار ها در اسناد بالادستی برای کنترل ترافیک شهر همدان استفاده از انبوه برهایی مانند ترانوا، قطار شهری  بی. آر. تی است که تاکنون مطالعات به دست آمده استفاده و جانمایی از بی. آر. تی را تایید کرده اند بر همین اسا سیاست اجرایی ما باید مسیریابی و احداث آن باشد.

حیدری استفاده از دوربین های ثبت تخلف و ورود به محدوده طرح های ترافیکی را از دیگر راهکارها عنوان کرد و گفت: در حال حاضر شهر همدان 4  دوربین ورود به محدوده و 13 دوربین تخلف سرعت دارد که قرار است این 17 دوربین به37 دوربین ارتقا یابد یعنی حدود 20 دستگاه جدید هوشمند ثبت تخلف سرعت و ورود به محدوده طرح ترافیکی به آن اضافه خواهد شد.

وی همچنین تشریح کرد: معابر زیادی در شهر همدان نیازمند بازگشایی است که از گره های ترافیکی شهر محسوب می شود بر همین اساس باید شهرداری از عقب نشینی های نقطه ای و غیر متمرکز پرهیز کند و بازگشایی معابر به شکل متمرکز را در دستور کار قرار دهد.

اصلاح هندسی میدان پیشاهنگی و ورودی شهرک مدنی کاملا استاندارد است

در ادامه معاون زیربنایی، حمل و نقل و ترافیک شهرداری همدان در گفت و گو اختصاصی با تسنیم گفت: مسیر ورودی شهرک مدنی از سمت پل غدیر بسیار پرترافیک بود به خصوص در زمان اوج و پیک که بر اساس همین شرایط سال گذشته با گرفتن مشاور ذیصلاح اصلاح ورودی این شهرک در دستور کار قرار گرفت و باتوجه به شرایط موجود بحث تعریض و دوربرگردان استاندار، پروانه ای انجام شد.

وحید علی ضمیر ادامه داد: این ورودی که استانداردهای لازم را به جهت شعاع چرخش، پهلوگیری ماشین ها و بالا رفتن ایمنی در چرخش را دارد با همکاری شهرداری منطقه 3 سال گذشته به پیمانکار سپرده شده است و در حال حاضر در مراحل پایانی قرار گرفته که گشودگی معبر آن نسبت به قبل 200 متر بالا رفته استو باعث شده طول نداخلی بیشتر شود با این حال بازرفت ایمنی نسبت به شرایط قبل اصلا قابل مقایسه نیست و از شهروندان درخواست داریم کمی صبوری به خرج دهند تا عملیات عمرانی اصلاح ورودی شهرک مدنی به طور کامل اجرا شود.

وی همچنین در خصوص اصلاح هندسی میدان پیشاهنگی نیز اظهار داشت: در طرح اولیه برداشتن میدان با ایجاد تقاطع غیر هم سطح در نظر گرفته شده بود که باتوجه به شرایط اجرایی از جمله مباحث مالی، فاصله مسیر با پل زیرگذر بعثت، تملک مساکن محوطه و... امکان ایجاد تقاطع وجود نداشت به همین جهت با نظر مشاور حاذق برای حل مشکل کوتاه مدت این مسیر اصلاح هندسی میدان پیشاهنگی در دستور کار قرار گرفت.

وی همچنین تاکید کرد: از شهروندان درخواست دارم شرایط ترافیکی چهار راه پیشاهنگی را با قبل از خودیعنی در زمانی که این فضا میدانی بود مقایسه کنند نه با شرایط ایده آل، در اینصورت به طور قطع متوجه خواهند شد که تا چه اندازه حجم ترافیک در این نقطه از شهر کاهش پیدا کرده است.

معاون امور زیربنایی، حمل و نقل و ترافیک شهرداری همدان همچنین تاکید کرد: امسال از بودجه 3700 میلیارد تومانی شهرداری همدان، هزار و 200 میلیارد برای ساماندهی ترافیک شهر در نظر گرفته شده که در آن بخش مهمی از سیاست های اجرایی شهرداری هوشمند سازی و استفاده از دوربین های کنترل سرعت و ورود به محدوده است.

علی ضمیر افزود: بر همین اساس باتوجه به ردیف بودجه ای که داریم سعی داریم با اعمال طرح زوج و فرد با حساسیت بالاتر و با ترک تشریفات برگزاری مزایده، دوربین های زوج و فرد را خریداری و نصب کنیم تا بتوانیم تا حدود زیادی ترافیک همدان را کنترل نماییم.

وی با بیان اینکه مطالعات طرح جامع شهری همدان سال 90 به شهرداری و دستگاه‌های اجرایی به عنوان سند بالادستی در تمام حوزه‌های ترافیک ابلاغ شده است گفت: این طرح بخش‌های مختلفی داشت که در بخش حمل و نقل عمومی شهر تاکید به اجرای طرح بی. آر. تی شده است.

وی همچنین با بیان اینکه برای اجرای خط بی. آر. تی،  یعنی جداسازی خط، خرید اتوبوس و میدل‌باس اعتبار خوبی لحاظ شده است افزود: این طرح تکلیفی برای ماست و باید آن را انجام دهیم، قطعا برای آن نیاز به مشاور داریم که مذاکرات اولیه انجام شده و مدیر طرح را نیز به کار گرفتیم تا کار را جدی آغاز کنیم.

ترافیک مشکل اساسی شهر و حل آن مطالبه به حق مردم است

فرماندار همدان نیز گفت: متاسفانه در سال های اخیر حجم ترافیک در معابر همدان سرسام آور شده و اینکه شهروندان نسبت به آن معترض هستند یک مطالبه و خواسته به حق است.

مسلم مخفی در گفت و گو با تسنیم، گفت: ناوگان حمل و نقل عمومی در همدان نامناسب است و نیازمند به روز رسانی و ایجاد جذابیت برای استفاده عموم می باشد تا بتوانیم استفاده از خودروهای تک سرنشین که از عوامل مهم ایجا ترافیک شهر همدان به شمار می رود را کنترل کنیم.

وی خواستار ایجاد هوشمند سازی در چهارراه پیشاهنگی شد  بیان کرد: انتظار می رود شهرداری برای کنترل ترافیک موجود در این چهارراه جداول و چراغ راهنمایی را جابه‌جا کند و زمان‌بندی چراغ‌های راهنمایی نیز تغییر کند تا مشکل ترافیک حل شود.

فرماندار همدان در رابطه با نتیجه اعمال طرح ترافیک تردد خودروها براساس پلاک زوج یا فرد، عنوان کرد: طرح اجرا شده، رضایت مردمی را به دنبال داشته و ترافیک روانی را در اوج پیک شاهد بودیم با این حال معتقدیم این طرح نواقصی دارد که باید اصلاح شود.

مخفی در پایان گفت: امیدواریم مراحل خرید و جانمایی بی.آر.تی که گفته می شود عامل مهمی در کاهش بار ترافیکی معابر شهری همدان است به زودی انجام شود تا ترافیک در شهر همدان کنترل و مدیریت گردد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1237242